Get Adobe Flash player

Prawa i obowiązki dziecka w przedszkolu

 

Dziecko w szczególności ma prawo do:

 1. akceptacji takim, jakie jest;
 2. nauki przez zabawę;
 3. aktywnej dyskusji z dziećmi i dorosłymi;
 4. szacunku siebie i innych;
 5. zabawy i wyboru towarzyszy zabawy;
 6. wypowiadania swoich uczuć i myśli;
 7. niepowodzeń i łez;
 8. badania i eksperymentowania;
 9. radości i szczęścia;
 10. tajemnicy;
 11. własności;
 12. snu i wypoczynku, jeśli jest zmęczone;
 13. jedzenia i picia, gdy jest głodne i spragnione.

Dziecko ma obowiązki:

 1. przestrzegać zawartych umów;
 2. dbać i szanować cudzą własność, nie niszczyć jej;
 3. nie krzywdzić siebie i innych;
 4. nie urządzać niebezpiecznych zabaw;
 5. nie przeszkadzać innym w pracy i w zabawie.


LISTA PRÓŚB TWOJEGO DZIECKA

 • Nie psuj mnie, dając mi wszystko, o co poproszę. Czasami wystawiam cię na próbę, sprawdzam.
 • Nie obawiaj się postępować wobec mnie twardo i zdecydowanie.
 • Nie postępuj tak, abym czul się młodszy niż jestem.
 • Nie karć mnie w obecności innych. Najbardziej mnie przekonujesz, gdy mówisz do mnie spokojnie i dyskretnie.
 • Nie ochraniaj mnie przed konsekwencjami tego co zrobiłem.
 • Nie przejmuj się zbytnio moimi małymi dolegliwościami. Pomyśl jednak czy nie staram się za ich pomocą przyciągnąć twojej uwagi i zainteresowania.
 • Nie dawaj mi pochopnych obietnic, bo czuje się zawiedziony, gdy później ich nie dotrzymujesz. Postaraj się abym nie wątpił w prawdziwość twych słów.
 • Nie zmieniaj zasad swojego postępowania w zależności od układów. Czuje się wtedy zagubiony i tracę wiarę w ciebie. Przestaje ci ufać.
 • Nie zbywaj mnie gdy stawiam ci pytania. Tak bardzo potrzebuje rozmowy z tobą.
 • Nie sugeruj, ze jesteś doskonała(y) i nieomylna(y). Przezywam wstrząs widząc, ze nie jesteś taka(i).
 • Nie zabraniaj mi eksperymentowania i popełniania błędów. Bez tego nie mogę się rozwijać. Pozwól mi na upadki abym umiał się podnosić i iść dalej.
 • Nie zapominaj jak szybko dorastam. Jest ci pewnie trudno dotrzymać mi kroku, ale proszę - postaraj się. To dla mnie ważne.

Dzieci przez cały czas obserwują dorosłych. Podpatrywane zachowania dorosłych bywają czasem, po prostu nie wychowawcze. Warto wiedzieć, przed czym chronić swoje pociechy.

Pamiętajmy, że zamiast długich i mądrych rozmów dawajmy dziecku przykład, na którym będzie się wzorowało. Jeśli chcemy, aby pociecha postępowała mądrze i nie podważała naszego autorytetu, musimy wiedzieć, czego nie należy robić w obecności małego człowieka.


Po pierwsze: nie obrażać innych
Dziecko poprzez obserwację i naśladownictwo dorosłych, uczy się stosunku do innych ludzi. Patrzy, w jaki sposób tata traktuje mamę i przenosi to do zabaw z dziećmi. Dziecko nie będzie darzyć szacunkiem babci, jeżeli mama lub tata powiedzą do niej ,,ty stara zrzędo". Maluch te słowa zapamięta i przyjdzie moment, że kiedyś sam zwróci się do niej w ten sposób.


Po drugie: nie kłamać
Dorośli wymagają od swoich pociech prawdomówności i karcą dzieci za mijanie się z prawdą. Ale jakże często, kiedy dzwoni telefon, prosimy córkę czy syna: ,,Odbierz i powiedz, że mnie nie ma". Jeśli co innego mówimy, co innego robimy, a jeszcze co innego wymagamy, malec zupełnie traci orientację i nie wie co jest ważniejsze i czego naprawdę się od niego oczekuje. Należy pamiętać, że dzieci są bardzo wyczulone na najdrobniejsze objawy fałszu.


Po trzecie: nie łamać zasad
Nie łamać zasad tych najprostszych, podstawowych, tzn. dobrego zachowania, i tych, które np. regulują ruch drogowy. Dlatego przyprowadzając dziecko do przedszkola powitajmy panią ,,Dzień dobry" a wychodząc z dzieckiem powiedzmy ,,Do widzenia". Jeśli jedziemy samochodem z pociechą, nie należy prowadzić pojazdu za szybko, ani przejeżdżać na czerwonym świetle, mówiąc: ,,Pamiętaj, tak nie wolno robić". Nawet, jeśli nie zapłacimy mandatu, dziecko i tak to zauważy. Może potem nabrać przekonania, że nakazy trzeba po prostu omijać a zasady łamać.


Po czwarte: nie kłócić się
Dziecko bardzo przeżywa niezręczne sytuacje w domu, kiedy np. rodzice kłócą się, są źli, wyzywają się lub używają słów pełnych nienawiści, wyrażanych pełnym agresji tonem. Poczucie bezpieczeństwa dziecka w takiej sytuacji spada do zera. Dlatego należy unikać poważnych sprzeczek przy dziecku, jeżeli rozmowa przeradza się w kłótnię wyjdźmy do innego pokoju i zamknijmy za sobą drzwi. Jeżeli sytuacje dotyczą dziecka, czy podjęcia jakiejś wspólnej decyzji rodzice powinni tworzyć zawsze ,,wspólny front”. Nie należy również przy dziecku krytykować zasad panujących w przedszkolu, bo przez to podważamy w dziecku szacunek do nauczyciela.


Po piąte: nie palić
Nie należy palić papierosów w pomieszczeniu w którym przebywa dziecko. Najlepiej wyjść na balkon lub przed dom, aby nie narazić go na skutki tzw. biernego palenia. Maluch, który oddycha powietrzem przesyconym papierosowym dymem, podobnie, jak osoba paląca zatruwa sobie płuca. Gdy dziecko podrośnie, nie oczekujmy od niego posłuszeństwa wobec naszych przekonań, że papierosy szkodzą zdrowiu i nie powinien palić.


Po szóste: nie upijać się
Wiadomo, że alkohol pity w dużej ilości niszczy zdrowie. Natomiast nie ma złego w tym, gdy rodzice od czasu do czasu wypiją kieliszek wina do obiadu albo na przyjęciu wzniosą toast za zdrowie cioci. Faktem jest, że należy zachować umiar. Dziecko nie powinno oglądać rodziców w stanie nietrzeźwym.


Po siódme: nie przeklinać
W obecności dziecka starajmy się w rozmowie z drugą osobą nie używać wulgarnych słów, niecenzuralnych epitetów itp. Gdy będziemy tłumaczyć się dziecku, że nie wolno kląć, że nie wypada mówić brzydko, mamy pewność iż ono nie wypomni nam: ,,Przecież ty też tak mówisz, mamo".